Громадська органі­­­­зація «ПРОФЕСІЙНА ЛІГА СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ СУМЩИНИ»

Назад к списку

Підведено підсумки грудневої  акції  «На запчастини – тільки машини!»Всеукраїнської коаліцією громадських організацій з протидії торгівлі людьми

     З нагоди Міжнародного дня боротьби за скасування рабства 1-3 грудня 2016 року в 16 регіонах України одночасно пройшла акція «На запчастини - тільки машини!», спрямована на привернення уваги державних інституцій та широкого загалу до проблеми торгівлі людьми, зокрема, з метою незаконної трансплантації органів, і підвищення обізнаності населення щодо ризиків потрапляння до тенет работорговців.


     Слід зазначити, що подібні акції вже неодноразово відбувалися у попередніх роках, і, зважаючи на успішність заходів, проведених в їх рамках, Всеукраїнська коаліція громадських організацій з протидії торгівлі людьми прийняла рішення продовжити цю позитивну практику.Ініціатива проведення акції була підтримана Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), Міжнародною організацією з міграції (МОМ) та Міністерством соціальної політики України.Цього року до участі в ній долучилося 17 громадських організацій-членів Коаліції, а саме: 

 • «Професійна ліга соціальних працівників Сумщини», м. Суми; 
 •  «Віра.Надія.Любов», м. Одеса; 
 • «Егіда-Запоріжжя», «Взаємодія», м. Запоріжжя; 
 •  «Успішна жінка», м. Херсон; 
 •  «Світло надії», м. Полтава; 
 •  «Кіровоградська обласна служба у справах жіноцтва», м. Кропивницький; 
 •  «Жіночий інформаційно-консультативний центр», м. Житомир; 
 •  «Джерело надії», м. Вінниця; 
 •  «Ксена», м. Хмельницький; 
 •  «Сучасник», м. Чернівці; 
 •  «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ», м. Івано-Франківськ; 
 •  «Центр «Жіночі перспективи», м. Львів; 
 •  «Чайка», м. Рівне; 
 • «Веста», м. Ужгород; 
 • «Від серця до серця», м. Черкаси; 
 •  «Відродження нації», м. Тернопіль. 

     Варто відмітити, що в усіх регіонах заплановані заходи відбувалися за активної підтримки з боку органів влади та місцевого самоврядування, а також державних установ-суб'єктів НМВ у сфері протидії торгівлі людьми (департаментів соціального захисту, освіти та науки, центрів соціальних служб для сім'ї дітей та молоді, управлінь у справах сім'ї, молоді та спорту, центрів зайнятості, служб у справах дітей, правоохоронних органів, навчальних закладів тощо). 

      Зокрема, безпосередню участь у різних інформаційно-просвітницьких заходах прийняли 761 держслужбовців. 

     Під час акції організатори застосовували різноманітні превентивні засоби, як ті, що вже давно міцно увійшли у практику інформаційно-просвітницької роботи з населенням, так і інноваційні розробки. 

     Розміщення візуальних матеріалів та розповсюдження тематичної продукції широко використовувалося усіма організаціями. В місцях масового скупчення людей (площі, сквери, ринки, вокзали), навчальних закладах, держустановах (центри соціально-психологічної допомоги, центри зайнятості тощо) встановлювалися баннери, прапори з логотипами донорів та відповідною символікою, роздавалися буклети, листівки, флайери, наклейки, візитівки з корисною інформацією (правила безпечної поведінки; характерні ознаки потрапляння у ситуацію торгівлі людьми; контактні дані організацій та установ, до яких можуть звернутися постраждалі, Національної гарячої лінії тощо), розповсюджувалася тематична сувенірна продукція (браслети, брелоки, магніти, ручки, блокноти, значки). В цілому кількість розповсюджених під час акції матеріалів склала понад 25 тисяч екземплярів. 

     Проведення семінарів, тренінгів, відео-лекторіїв, інформаційних зустрічей. Подібними інформаційно-просвітницькими заходами були охоплені, насамперед, групи ризику - студентська та учнівська молодь, безробітні, сім'ї, що перебувають у складних життєвих обставинах, сім'ї заробітчан. 

     Так, ряд громадських організацій провели такі заходи в начальних закладах: 

 • «Жіночий інформаційно-консультативний центр» - у Житомирському державному інституті медсестринства, Житомирському державному технологічному університеті та Житомирському технологічному коледжі; 
 • «Егіда-Запоріжжя» - у м. Мелітополь на базі Класичного приватного університету; 
 • Кіровоградська обласна інформаційна служба з актуальних питань жіноцтва - в Новгородківському ПТУ, педагогічному ліцеї (м. Кропивницький), Кіровоградському медичному коледжі, а також для учнів та студентів кількох закладів на базі обласної бібліотеки ім. Д. Чижевського; 
 • «Центр «Жіночі перспективи» - у 6 ПТУ Львівської області (м. Львів, Стрий, Дрогобич, Борислав, Новий Розділ); 
 • «Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка» - у 11 навчальних закладах області (ліцеї, ПТНЗ, коледжі); 
 • «Від серця до серця» - у 6 ПТУ Черкаської області (м. Черкаси, Канів, Золотоноша, Іркліїв). 
 • «Сучасник» - інтерактивну дискусію «Зніми рожеві окуляри» для лідерів Чернівецького студентського парламенту. 

     Під час їх проведення демонструвалися тематичні фільми, обговорювалися ситуації, в яких людина може стати легкою здобиччю торгівців людьми, можливі варіанти розвитку подій у разі потрапляння в рабство, тяжкі наслідки для донорів після видалення у них органів з метою продажу, наводилися http://www.odnoklassniki.ru/ статистичні дані та реальні історії постраждалих. 

     Вважаємо також за необхідне відмітити, що за спостереженнями представників громадських організацій молодь виявляла неабиякий інтерес до даної теми, а ЧБО ЛЖВ «Від серця до серця» навіть поділилася у своєму звіті такими враженнями: «Вразило те, що більшість з дітей, враховуючи матеріальний стан їх родин, вже думали над тим, щоб «пожертвувати» власними органами, та ще й заробити коштів на цьому». 

      Також відбулися численні інформаційно-просвітницькі заходи для представників інших груп ризику у центрах зайнятості, центрах соціально-психологічної допомоги, ЦСССДМ. В Івано-Франківську такий захід відбувся і в пункті прийому візових анкет. 

Крім того, було проведено ряд для представників структур, дотичних до НМВ (зокрема, соціальних працівників, викладачів навчальних закладів, працівників центрів зайнятості, представників органів місцевого самоврядування тощо). 

     Проведення конкурсів плакатів та вікторин в навчальних закладах.Ефективність і виховний потенціал конкурсів плакатів полягає у тому, що учні, працюючи над роботами, не лише підвищують рівень своєї обізнаності щодо проблеми торгівлі людьми, а й виражають за допомогою мистецтва свої думки, ставлення, переживання. Цього року подібні заходи пройшли в ряді навчальних закладів Кіровоградської та Львівської областей, а серед учнівської молоді на Вінничині – тематичні вікторини. 

     Флешмоби. В рамках акції відбулися численні вуличні флешмоби, під час яких працівники громадських організацій та волонтери проводили роз'яснювальну роботу щодо ризиків, пов'язаних з торгівлею людьми, правил безпечної поведінки, можливостей отримання допомоги постраждалими, інформували про роботу Національної «гарячої лінії» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів. Такі флешмоби проходили у місцях найбільшого скупчення людей. Для привернення уваги широко використовувалися різні аудіо- та візуальні засоби (гучномовці, інсталяції тощо). Так, майже усі організації розгорнули на вулицях арт-інсталяції «Невидимі», з огляду на попередній досвід своєї роботи, який свідчить про велике враження, що справляють фігури-сілуети з виписаними на них історіями реальних жертв сучасного рабства на пересічних громадян. Під час спілкування з ними паралельно проводилася і робота з виявлення постраждалих та визначення рівня обізнаності щодо проблеми торгівлі людьми. Наприклад, ГО «Світло надії» розробило з цією ціллю спеціальну анкету, за допомогою якої волонтери акції провели опитування 350 полтавчан. Крім того, на центральній площі міста було розгорнуто стаціонарний намет, в якому фахівці Управління у справах сім’ї, молоді та спорту, міського ЦСССДМ, Національної поліції та представники громадської організації консультували громадян, які планують виїзд за кордон з метою працевлаштування. 

    Автопробіги.У декількох областях (Вінницька, Одеська, Івано-Франківська) традиційно відбулися автопробіги, шляхи яких пролягли через обласні, районні центри та невеличкі населенні пункти. До участі в них були залучені експерти, освітяни, медики, соціальні працівники, правоохоронці та громадські діячі. А в Одесі, наприклад, автоколону супроводжував запрошений поліцейський патруль, що додатково привертало увагу до неї. Так, ГО «Віра, Надія, Любов» відмітила, що під час руху колони майже всі автомобілі зустрічали її сигналами, а деякі навіть і приєднувалися до неї. 

     Розповсюдження інформації через ЗМІ, в інтернет-мережі. З метою охоплення якомога більшої кількості населення було проведено потужну інформаційну кампанію через національні та місцеві засоби масової інформації. В ряді обласних центрів відбулися брифінги або засідання прес-клубів, підготовлені та поширені прес-релізи, журналісти провідних ЗМІ запрошувались до участі у заходах. В результаті вийшло 119 інформаційних матеріалів на телебаченні, радіо, пресі та інтернет-виданнях, загальна потенціальна читацька та глядацька аудиторія яких складає понад 7 млн. осіб. 

      Втім неможна обійти увагою і прикрий досвід співпраці зі ЗМІ, про який повідомила Вінницька обласна правозахисна організація «Джерело надії»: «На національному телебаченні в «Новинах» каналу «Вікна СТБ» вийшов в ефір сюжет, який повністю спотворював суть та мету реалізованого заходу: 

 • сюжет висвітлив ситуацію однобічно, підводячи всі інтерв’ю та кадри під одну, заздалегідь сформовану, тезу про соціальну необхідність трансплантології; 
 • в сюжеті ототожнювалась пересадка органів загиблої людини та незаконне вилучення органів живої людини 
 •  сюжет зовсім не висвітлював ризики пов’язані з вилученням органів, вразливий стан, який штовхає людей до продажу органів, та довгостроковий вплив видалення органів на фізичний та психоемоційний стан людини; 
 • не наголошувалось також на загрозах пов’язаних з нелегальним вилученням органів, «чорним ринком» та підвищених ризиках операцій у нелегальних клініках; 
 •  всі інтерв’ю з представниками НУО були вирвані із контексту. 

     Дуже хочеться, щоб наш неоднозначний досвід висвітлення ЗМІ однієї і тієї самої інформаційної кампанії (три різні телесюжети, один з яких абсолютне протиріччя першим двом) всі ГО взяли до уваги, щоб більше не було таких "непередбачуваних та спотворених інформаційних телесюжетів».Зважаючи на велику популярність соціальних мереж, усі організації активно використовували і цей ресурс - розміщували інформацію про заходи в рамках акції на своїх офіційних сторінках та сторінках партнерських організацій, а також заохочували до цього пересічних громадян. Так, наприклад, члени ТМЖК «Відродження нації» (м. Тернопіль), «Успішна жінка» (м. Херсон), «Центр «Жіночі перспективи» (м. Львів) під час вуличних флешмобів запрошували перехожих зробити «селфі» на фоні імпровізованої арт-інсталяції «Невидимі» та розмістили свої фото в соцмережах, заохочуючи їх призами у вигляді брелоків для ключів та магнітів з контактами Національної гарячої лінії. На цю пропозицією охоче відкликалися молоді люди – учні, студенти. 

     В цілому безпосередню участь у акції прийняли понад 15 тис. осіб, зафіксовано 480 дзвінків на Національну гарячу лінію з питань протидії торгівлі людьми та 95 звернень по допомогу до різних інституцій.Взагалі треба відмітити, що акція пройшла дуже динамічно та насичено, і отримала багато схвальних відгуків. Безпосередні її учасники відмічали інноваційність підходів до висвітлення такої серйозної та актуальної проблеми, корисність інформаційних матеріалів та наданих консультацій. Тож, аналіз кількісних і якісних показників акції «На запчастини – тільки машини!» свідчить про те, що в результаті її проведення нам вдалося досягти поставлених завдань: 

 • підвищити обізнаність населення щодо проблеми торгівлі людьми з метою вилучення органів та засобів убезпечення від потрапляння в подібні ситуації; 
 • актуалізувати проблему торгівлі людьми в мас-медіа; 
 •  сприяти збільшенню кількості випадків ідентифікації постраждалих від торгівлі людьми; 
 •  донести до цільової аудиторії інформацію про можливість отримання допомоги в рамках Національного механізму взаємодії суб'єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми; 
 • популяризувати доступ до послуг Національної безкоштовної лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів; 
 •  об’єднати зусилля різних державних установ, громадськості, волонтерського руху, ЗМІ для роботи в напрямку протидії торгівлі людьми. 

     Певною мірою можна сподіватися, що знання та ідеї, донесені під час акції стануть переконаннями задіяних учасників, а корисні поради та правила безпечної поведінки будуть в подальшому нормою їхнього життя. Втім слід зазначити, що під час проведення заходів були зафіксовані поодинокі випадки (м. Вінниця), коли пересічні громадяни цікавились місцями, де можна продати органи або інформацією про місцезнаходження покупців, що свідчить про те, що усвідомлення населенням даної проблеми є ще не до кінця сформованим, і тому суспільство потребує продовження роботи в даному напрямку.